Koncoročný výletvyvrcholenie ročného projektu Učiť (sa) cez zážitky

Ak mi niečo vysvetlíš - zabudnem, ak mi to ukážeš - zapamätám si, ale ak to urobím - pochopím. Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili.“

(Ján Amos Komenský)

V prvej časti projektu zážitkového učenia sa sme navštívili hrad Devín. Tu sme sa dozvedeli o histórii našich predkov cez povesti v podaní našej úžasnej sprievodkyne Renáty Pálešovej, ktorá nám všetky tie exkurzie a koncoročný výlet naplánovala ,organizovala a doplnila povesťami, básničkami a príbehmi, aby sme si z toho čo najviac zapamätali a naučili sa.

Vo včelnici v Devínskej Novej Vsi sme sa od pána včelára (remeslo- včelárstvo) naučili o živote včiel, o mede a vyskúšali sme si, ako sa z vosku dajú vyrábať rôzne veci. Keď sme sa vracali domov, v ústach sme mali chuť rôznych druhov medu.

V druhej časti projektu sme sa pustili pátrať v našom blízkom okolí. Cieľom prehliadky bolo objavenie historických a kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa v centre Šamorína.

Tie sme spoznávali prostredníctvom povestí, kvízových otázok a chýbajúcich puzzle obrázkov - prvý detský domov v terajšom Dome dôchodcov, Mestský vlastivedný dom, pamätník M.R. Štefánika (reliéf), Synagoga – At Home Gallery, románsko-gotický reformovaný kostol, barokový rímsko-katolícky kostol, radnica.

Konečná na Mestskom úrade neostala bez „následkov“ a do školy sme sa vracali s malými darčekmi v rukách a so sladkou odmenou.

Na jar v tretej časti nášho projektu sme objavovali a poznávali mestskú časť Staré Mesto nášho hlavného mesta Bratislavy prostredníctvom povestí Márie Ďuríčkovej.

Pamätihodnosti, osobnosti a príbehy... ani sme nezbadali, že sme sa naučili nové veci, zopakovali, utvrdili a doplnili si učivo, ktoré máme v učebniciach vlastivedy, prírodovedy, čítania alebo náboženstva.

Prehliadka mesta začala na Bratislavskom hrade a skončila pri Michalskej bráne. Najviac nás zaujal Dóm sv. Martina.

V máji - počas štvrtej časti nášho projektu - sme prešli Žitným ostrovom. Prvá zastávka bola v BIO pekárni (remeslo - pekárstvo) v Dunajskej Lužnej. Tam sme sa naučili, ako sa stane zo pšenice múka. Videli sme, ako sa melie pšenica na najmenšom mlyne na Slovensku. Ujo pekár nám vysvetlil aj ukázal, z čoho je chlieb a ako miesi cesto či pečie chrumkavé dobroty. Mali sme možnosť ochutnať rôzne pekárske výrobky a na dlhú cestu sme od neho dostali praclíky.

Druhú zastávku sme mali v Žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede, kde sme sa veľmi veľa dozvedeli o živote našich predkov na Žitnom ostrove (remeslo – rybárstvo, poľnohospodárstvo).

Posledná zastávka bola pri Starom mlyne v romantickom prostredí Klátovského ramena Malého Dunaja. Vracali sme sa obohatení o nové vedomosti a skúsenosti.

Na záver nášho projektu sme sa vydali do Malých Karpát.

V Modre sme navštívili múzeum Ľudovíta Štúra, kde sme sa zúčastnili na vyučovacej hodine slovenského jazyka. Hravou formou sme sa oboznámili so štúrovskou slovenčinou. Bol to veľký zážitok.

V keramickej dielni Ďureje sme si pozreli krok za krokom, ako sa stane z hliny nejaký tovar. S nakúpenými suvenírmi sme sa vydali ďalej na cestu.

V Červenom Kameni sme sa dozvedeli , že aj na hrade sa ľudia umývali, chodili na záchod, kúrili, spali, varili – skrátka žili. V čom však boli rozdiely oproti dnešnému životu, to každý z nás predtým nevedel.

V Smoleniciach sme po chutnom a výdatnom obede navštívili firemnú predajňu v areáli firmy Včelco. Začali sme medom, a preto sme vedeli, že bude dôstojné náš projekt medom aj ukončiť.

Na konci horúceho dňa nás čakala odmena v podobe konštantne 7,1-7,8 stupňov Celzia chladnej jaskyne Driny. Ľudia už dlho poznali záhadnú dieru, kde si robili brlohy líšky, jazvece a kuny. Občas tu vliezol pes, ktorý prenasledoval zver, a viac sa nevrátil. Povrávalo sa, že diera je hlboká a vedie do podzemných chodieb, ale nik sa neodvážil spustiť dolu. Ba hovorilo sa aj o ukrytých pokladoch a možno aj to lákalo prvých nadšencov. Prešlo ešte niekoľko rokov a dnes je to jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku.

Toto všetko sme úspešne zvládli. Naše hlavičky sa naplnili novými zážitkami, vedomosťami, skúsenosťami.

Veľká vďaka patrí pani Renáte Pálešovej a dúfame, že budeme môcť pokračovať v našom prekrásnom projekte, ktorý nás veľmi obohacuje.

 • vylet (1)
 • vylet (10)
 • vylet (11)
 • vylet (12)
 • vylet (13)
 • vylet (14)
 • vylet (15)
 • vylet (2)
 • vylet (3)
 • vylet (4)
 • vylet (5)
 • vylet (6)
 • vylet (7)
 • vylet (8)
 • vylet (9)
 

Žiaci II.D a III.B s pani učiteľkami Gabrielou Bartalovou a Annou Csáderovou.

december 2017
P U S Š P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najbližšie udalosti

sob, 23. dec 08:00 - 00:00
Vianočné prazdniny
ned, 24. dec 08:00 - 00:00
Vianočné prazdniny
pon, 25. dec 00:01 -
Deň pracovného pokoja (Štedrý deň)
pon, 25. dec 08:00 - 00:00
Vianočné prazdniny
uto, 26. dec 08:00 - 00:00
Vianočné prazdniny