Koncoročný výletvyvrcholenie ročného projektu Učiť (sa) cez zážitky

Ak mi niečo vysvetlíš - zabudnem, ak mi to ukážeš - zapamätám si, ale ak to urobím - pochopím. Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili.“

(Ján Amos Komenský)

V prvej časti projektu zážitkového učenia sa sme navštívili hrad Devín. Tu sme sa dozvedeli o histórii našich predkov cez povesti v podaní našej úžasnej sprievodkyne Renáty Pálešovej, ktorá nám všetky tie exkurzie a koncoročný výlet naplánovala ,organizovala a doplnila povesťami, básničkami a príbehmi, aby sme si z toho čo najviac zapamätali a naučili sa.

Vo včelnici v Devínskej Novej Vsi sme sa od pána včelára (remeslo- včelárstvo) naučili o živote včiel, o mede a vyskúšali sme si, ako sa z vosku dajú vyrábať rôzne veci. Keď sme sa vracali domov, v ústach sme mali chuť rôznych druhov medu.

V druhej časti projektu sme sa pustili pátrať v našom blízkom okolí. Cieľom prehliadky bolo objavenie historických a kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa v centre Šamorína.

Tie sme spoznávali prostredníctvom povestí, kvízových otázok a chýbajúcich puzzle obrázkov - prvý detský domov v terajšom Dome dôchodcov, Mestský vlastivedný dom, pamätník M.R. Štefánika (reliéf), Synagoga – At Home Gallery, románsko-gotický reformovaný kostol, barokový rímsko-katolícky kostol, radnica.

Konečná na Mestskom úrade neostala bez „následkov“ a do školy sme sa vracali s malými darčekmi v rukách a so sladkou odmenou.

Na jar v tretej časti nášho projektu sme objavovali a poznávali mestskú časť Staré Mesto nášho hlavného mesta Bratislavy prostredníctvom povestí Márie Ďuríčkovej.

Pamätihodnosti, osobnosti a príbehy... ani sme nezbadali, že sme sa naučili nové veci, zopakovali, utvrdili a doplnili si učivo, ktoré máme v učebniciach vlastivedy, prírodovedy, čítania alebo náboženstva.

Prehliadka mesta začala na Bratislavskom hrade a skončila pri Michalskej bráne. Najviac nás zaujal Dóm sv. Martina.

V máji - počas štvrtej časti nášho projektu - sme prešli Žitným ostrovom. Prvá zastávka bola v BIO pekárni (remeslo - pekárstvo) v Dunajskej Lužnej. Tam sme sa naučili, ako sa stane zo pšenice múka. Videli sme, ako sa melie pšenica na najmenšom mlyne na Slovensku. Ujo pekár nám vysvetlil aj ukázal, z čoho je chlieb a ako miesi cesto či pečie chrumkavé dobroty. Mali sme možnosť ochutnať rôzne pekárske výrobky a na dlhú cestu sme od neho dostali praclíky.

Druhú zastávku sme mali v Žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede, kde sme sa veľmi veľa dozvedeli o živote našich predkov na Žitnom ostrove (remeslo – rybárstvo, poľnohospodárstvo).

Posledná zastávka bola pri Starom mlyne v romantickom prostredí Klátovského ramena Malého Dunaja. Vracali sme sa obohatení o nové vedomosti a skúsenosti.

Na záver nášho projektu sme sa vydali do Malých Karpát.

V Modre sme navštívili múzeum Ľudovíta Štúra, kde sme sa zúčastnili na vyučovacej hodine slovenského jazyka. Hravou formou sme sa oboznámili so štúrovskou slovenčinou. Bol to veľký zážitok.

V keramickej dielni Ďureje sme si pozreli krok za krokom, ako sa stane z hliny nejaký tovar. S nakúpenými suvenírmi sme sa vydali ďalej na cestu.

V Červenom Kameni sme sa dozvedeli , že aj na hrade sa ľudia umývali, chodili na záchod, kúrili, spali, varili – skrátka žili. V čom však boli rozdiely oproti dnešnému životu, to každý z nás predtým nevedel.

V Smoleniciach sme po chutnom a výdatnom obede navštívili firemnú predajňu v areáli firmy Včelco. Začali sme medom, a preto sme vedeli, že bude dôstojné náš projekt medom aj ukončiť.

Na konci horúceho dňa nás čakala odmena v podobe konštantne 7,1-7,8 stupňov Celzia chladnej jaskyne Driny. Ľudia už dlho poznali záhadnú dieru, kde si robili brlohy líšky, jazvece a kuny. Občas tu vliezol pes, ktorý prenasledoval zver, a viac sa nevrátil. Povrávalo sa, že diera je hlboká a vedie do podzemných chodieb, ale nik sa neodvážil spustiť dolu. Ba hovorilo sa aj o ukrytých pokladoch a možno aj to lákalo prvých nadšencov. Prešlo ešte niekoľko rokov a dnes je to jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku.

Toto všetko sme úspešne zvládli. Naše hlavičky sa naplnili novými zážitkami, vedomosťami, skúsenosťami.

Veľká vďaka patrí pani Renáte Pálešovej a dúfame, že budeme môcť pokračovať v našom prekrásnom projekte, ktorý nás veľmi obohacuje.

 • vylet (1)
 • vylet (10)
 • vylet (11)
 • vylet (12)
 • vylet (13)
 • vylet (14)
 • vylet (15)
 • vylet (2)
 • vylet (3)
 • vylet (4)
 • vylet (5)
 • vylet (6)
 • vylet (7)
 • vylet (8)
 • vylet (9)
 

Žiaci II.D a III.B s pani učiteľkami Gabrielou Bartalovou a Annou Csáderovou.

august 2017
P U S Š P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najbližšie udalosti

ned, 20. aug 2017
Letné prázdniny
pon, 21. aug 2017
Letné prázdniny
uto, 22. aug 2017
Letné prázdniny
str, 23. aug 2017
Letné prázdniny
štv, 24. aug 2017
Letné prázdniny