LyžiarskyPre siedmakov našej školy sa predĺžili prázdniny. Aspoň takto to vnímali, keď po jarných prázdninách namiesto toho, aby zasadli do školských lavíc, nastúpili do autobusu a nabrali kurz Tatry, konkrétne Tatranská Lomnica, ktorá sa im stala dočasným domovom
od 3.3. - 8.3.2019.

Skromnejšie turistické ubytovanie bolo vyvážené dobrým jedlom, milým personálom a množstvom spoločensko-kultúrnych akcií.
Ale poďme poporiadku.

Prvý deň sme si vyskúšali topánky a lyže, a keďže niektorí neboli na lyžiach vôbec, naučili sa obúvať do lyžiarok a nasadzovať lyže. Nastavovali sa i viazania. Druhý deň bolo 33 detí rozdelených do štyroch družstiev podľa výkonnosti a začal sa výcvik. Niekoľkí z nich mali už z domu slušné základy a postupne sa zdokonaľovali a učili progresívny lyžiarsky štýl "carving". Druhé družstvo tvorili deti, ktoré už stáli na lyžiach, ale technicky ešte neboli na dobrej úrovni.
V 3. a 4. družstve boli žiaci začínajúci s lyžovaním. Počas nasledujúcich dní sa všetci snažili o zlepšenie, niektorí sa dokonca prepracovali
zo slabších družstiev medzi lepších lyžiarov.

Veľkou výhodou zjazdoviek bolo, že sme sa od prvého dňa dostali na svahy pomocou kabínkovej lanovky a inštruktori si tak mohli vybrať z množstva tratí rôznych dĺžok a obťažností. V štvrtok a piatok sme využili možnosť zalyžovať si na Štrbskom Plese. Tu si skúsili "pomu" i sedačkovú lanovku  všetky družstvá.

A zábava? Hneď v prvý deň sa deti vybláznili na bobovej dráhe.
V nasledujúcich dňoch sme si pozreli Ski museum - múzeum lyžovania a zimných športov na území Tatier, ako aj Múzeum TANAP-u. Počas  odpočinkového dňa sme stihli navštíviť Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. V stanoch sme obdivovali nádherný ľadový chrám
a množstvo umeleckých diel z ľadu od umelcov z celého sveta.
Po obede si svoju odvahu a silu si mohli študenti otestovať na lezeckej stene v miestnom horolezeckom klube. Deti tu dokonca boli v lezeckom postroji a istení lanom. Záujem bol naozaj veľký, niektorí tam chceli ostať aj za cenu, že by nestihli večeru. Na záver dňa sme sa zrelaxovali vo wellness bazéne. Keď ešte pridáme estetický zážitok z nádhernej scenérie našich veľhôr, ani sa nečudujem, že posledný deň sa nám nechcelo ísť domov.

Kurz sa určite vydaril, lebo všetci urobili pokrok v lyžovaní
a hlavne sa nikto nezranil, neochorel. Cesta domov ubehla ako voda
a mne zostáva len dúfať, že sa k lyžovaniu ešte vrátia a budú svoje umenie zveľaďovať.

  • lyziarsky

 

január 2020
P U S Š P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti