VVIDA SCIENCE CENTRUM„Škola hrou“ alebo „zážitkové učenie“ nie sú na našej škole len teoretické pojmy. Počas školských dní neustále premýšľame, ako by sme našim deťom spríjemnili a spestrili klasické (slovami žiakov - nudné ) vyučovanie.

Náš tím pedagógov pripravuje pre žiakov mnoho akcií, projektov, súťaží, hier a využíva všetky dostupné prostriedky, aby sa žiaci nenudili, ale učili sa s chuťou. Pretože zážitok je to, čo si zapamätáme. Ak nie navždy, určite na veľmi, veľmi dlhý čas.

Keď sa s motiváciou učiteľov stretne neskutočná štedrosť a nesebeckosť priateľov školy a rodičov žiakov, deti zažívajú veľa radostných chvíľ a ani len netušia, že sa vlastne učia.

Žiaci II.E a IV.A si mohli takéto učenie vyskúšať v jeden aprílový štvrtok v centre plnom vedeckých hračiek v Brne.

Druháci sa zúčastnili na prezentácii zaujímavých pokusov, ktoré im priblížili život rastlín. Dozvedeli sa, z čoho sa skladajú a prečo sú zelené, a spoznali tiež aj iné zaujímavé prírodné javy, napríklad mohli pozorovať svetielkovanie gaštanovej kôry.

Akú úlohu má v tele náš mozog? Čo je nervová sústava? Ako fungujú naše zmysly? Skúmaním vlastných zmyslov a porovnávaním so zmyslami ostatných spolužiakov mohli naši štvrtáci nájsť odpovede na tieto otázky.

Ďalším úžasným zážitkom pre žiakov bola expozícia 170 interaktívnych exponátov. V časti s názvom PLANÉTA si žiaci na vlastnej koži mohli vyskúšať, ako prebieha zemetrasenie, mohli „vyrobiť“ tornádo, skúsiť chytiť hmlu, vidieť, ako vzniká potopa... Zahrali sa na „rosničky“ a predpovedali počasie podľa inštrukcií z čítačky. Po svojom moderátorskom výstupe si svoj výkon mohli následne pozrieť a porovnať s ostatnými spolužiakmi.

Časť CIVILIZÁCIA bola venovaná vývinu človeka v civilizácii v priebehu dejín. Zaujímavá bola napríklad databáza tvárí, kde si každý človek môže pozrieť, koľko ľudí na svete sa na neho podobá. Telegrafickým prístrojom si žiaci napísali svoje meno alebo odkaz kamarátovi. Usúdili, že je to oveľa komplikovanejšie, ako napísať SMS-ku.

V časti ČLOVEK bol jedným z najzaujímavejších modelov obrovský model ľudského srdca, do ktorého sa vošlo niekoľko ľudí, a takto zblízka mohli tento krásny orgán preskúmať. Bol tam vyobrazený veľký posun ľudskej fantázie, myslenia a zručnosti; množstvo hlavolamov, matematických a fyzikálnych objavov, ktorými sa človek v priebehu dejín zaoberal.

V časti MIKROSVET deti objavovali štruktúru DNA, zloženie buniek, priebeh fotosyntézy, magnetizmus a mnoho ďalších fascinujúcich javov, ktoré nás obklopujú.

DETSKÉ SCIENCE CENTRUM v tvare veľkého ihriska ponúkalo kreatívnu zábavu nielen pre najmenších: interaktívne pieskovisko, hru so svetlom, piano pre nohy, vodný labyrint...

Po návšteve expozície na nás čakalo premietanie 3D filmu Oceány: Naša modrá planéta - deti spoznali záhady a tajomstvá podmorskej ríše. Oboznámili sa aj so zápasom niektorých živočíchov o holý život a potrebou chrániť naše vodstvo a starať sa o našu krásnu planétu.

Na záver programu sme absolvovali science show s názvom Pán Ucho. Veľmi zaujímavá ukážka sily, frekvencie a vibrácií nielen ľudského hlasu, ale rôznych zvukov, ktoré nás obklopujú. Mali sme možnosť vyskúšať si, ako rôzne zvuky vnímame; niektoré počuli len deti do určitého veku, niektoré sme iba „cítili“ ako ľahké chvenie na vlastnom tele. Deti si mohli odmerať frekvenciu vlnenia vlastného hlasu a zasúťažiť si, kto ho má najsilnejší.

Naši žiaci boli ešte niekoľko dní po návrate z tohto výletu plní zážitkov a dojmov a radi by sa opäť vrátili a preskúmali všetko, čo preskúmať nestihli. Ja verím, že v budúcnosti ich čaká ešte veľa, veľa podôb „nenudného“ učenia.

 • brno_1
 • brno_10
 • brno_11
 • brno_12
 • brno_13
 • brno_14
 • brno_15
 • brno_16
 • brno_2
 • brno_3
 • brno_4
 • brno_5
 • brno_6
 • brno_7
 • brno_8
 • brno_9
august 2022
P U S Š P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti