SuperCodersOrange Business Services (dcérska spoločnosť  jedného z vedúcich telekomunikačných operátorov na svete, ktorý je vysoko angažovanou a zodpovednou spoločnosťou, propagujúcou aj spoločenskú zodpovednosť) vytvorila pre deti novú vzdelávaciu aktivitu pod názvom # SuperCoders #, v ktorej ide o skutočné programovanie zábavným, interaktívnym a intuitívnym spôsobom. V Bratislave a jej okolií sa Orange Business Services podarilo zorganizovať už 4 takéto „couching“ aktivity.

Posledná aktivita prebehla v marci 2019 mimo Bratislavy v mestečku Šamorín, na ZŠ Mateja Bela v 4.D, tr.uč. Mgr. Gabriela Bartalová.

Školenie bolo rozdelené do troch častí resp. stretnutí tak, aby sa deti postupne oboznámili so svetom programovania a aplikáciou „Scratch“, aby mali viac priestoru na vzájomnu interakciu medzi sebou a s couchami a aby mohli pri tvorbe vlastných hier trávit so Scratchom čo najviac času.

Na prvom stretnutí sme deťom predstavili spomínanú intuitívnu platformu „Scratch“, ktorá vďaka vizuálne jednoduchému programovaciemu jazyku umožňuje deťom pochopiť hlavne algoritmy, ktoré sa vo svete IT používajú, dostať obraznú predstavu o práci programátora a získať manuálnu zručnosť. Postupne, krok za krokom sa mohli dozvedieť, ako aplikácia Scratch vyzerá a čo všetko ponúka. Hlavným cieľom bolo, aby sa oboznámili so samotnou aplikáciou a jej hlavnými funkciami prakticky.

Druhé stretnutnie sa nieslo trochu v inom duchu a bolo bez počíitačov. Deti nám rozprávali o svojich poznatkoch, čo všetko sa v rámci predmetu Vlastiveda naučili o baníctve a ťažbe drahých kovov na strednom Slovensku. Tému vybrala škola (resp. pani učiteľka) s ohľadom na preberané učivo v danom čase. Deti mali následne v jednotlivých skupinách o téme diskutovať, vymieňať si navzájom svoje poznatky, dopĺňať si ich o nové a nakoniec si mali vymyslieť a rozhodnúť sa, akú hru by chceli naprogramovať, ako bude hra vyzerať a aké bude mať funkcionality. Výsledok potom, v podobe kresby dali na papier a po skupinách ho odprezentovali pred ostatnými spolužiakmi.

 Na poslednom stretnutí si deti v jednotlivých tímoch vytvárali samotné odprezentované hry. Zmenili sa na skutočných vývojárov a pomocou aplikačných kódov v Scratch-i programovali svoje návrhy.
Každý tím potom svoju hru predstavil a reálne predviedol ostatným a nekonečné „hranie“ sa mohlo začať.

# Superkóderi # vytvorili dokopy 8 hier. Všetkým deťom aj couachom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie spoznávanie tajomstiev IT.

  • supercoders_01
  • supercoders_02
  • supercoders_03
  • supercoders_04
  • supercoders_05
  • supercoders_06
  • supercoders_07
august 2022
P U S Š P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti