Osmijankova literárna záhradaV októbri sme sa my, žiaci 4.E, rozhodli pustiť do veľkej výzvy - do súťaže, v ktorej bolo potrebné pracovať vyše pol roka. Bola to krásna čitateľská súťaž - Osmijankova literárna záhrada.

Toto osemnáste kolo súťaže sa nieslo v duchu bezpečného zázemia - DOMOVA - miesta, ktoré máme všetci radi a kam sa utiekame. Autori súťaže pre nás pripravili osem príbehov z ôsmich krásnych detských kníh. Tieto knihy nám pani učiteľka krkolomne pozháňala v našich domácich či mestských knižniciach, dokonca i v kníhkupectvách a naše putovanie príbehmi sa mohlo začať.

Prečítali sme spolu tieto krásne knihy:

1. Zatúlaný gombík od Zuzany Csontosovej príbeh nielen o psíkoch, ale i o ľuďoch bez domova
2. Traja kamoši a fakticky fantastický bunker od B. Kardošovej príbeh o tom, že niekedy sa nám príjemným domovom môže stať i bunker
3. 269 dní dažďa od Roalda Kaldestada príbeh o smútku, ktorý cítime, keď nás niekto opustí
4. O dvanástich mesiačikoch od Petra Karpinského príbeh o slušnosti a pokore
5. O čajke a kocúrovi, ktorý ju naučil lietať od Luisa Sepúlvedu príbeh o tom, že nič nie je nemožné, ak skutočne chceme
6. O stošunkovom prasiatku z Osmijankových prasiatkových rozprávok od Kristy Bendovej príbeh o priateľstve a o tom, ako sa navzájom dopĺňame
7. Krutá Marta od Mareka Vadasa príbeh o tom, ako nerobiť druhým to, čo nechceme, aby oni robili nám
8. Zmenili sme sa na rozprávačov a vyrozprávali sme doma svoj vlastný príbeh

Takto sme pol roka čítali a pracovali. Ku každému príbehu sa viazala úloha - kapsička - ktorú bolo treba vypracovať, napísať a nakresliť. To znamená, že ku každému príbehu sme vytvorili 24 krásnych vlastných  ,, literárnych a výtvarných umeleckých diel ." Nebolo to ľahké a niekedy sme sa veru i zapotili premýšľaním, ako vyjadriť to, čo chceme povedať. Pani učiteľka nás za našu prácu vždy odmenila pochvalou a malou jednotkou.

Našim prácam bolo potrebné dať ešte finálnu úpravu. A tak nám ochotná mamička z našej triedy ušila krásne dve veľké zástery s ôsmimi kapsičkami - kde sme naše práce - naše literárne kapsičky schovali. Všetko sme krásne zabalili a spolu s listom poslali Osmijankovi do jeho literárnej súťaže. Veríme, že naše práce sa budú ctenej porote páčiť a získame v súťaži nejakú peknú cenu:)

Sme šťastní, že sme sa súťaže mohli zúčastniť a stráviť náš čas s Osmijankom. Prikladáme i pár fotografií našich prác i záster s kapsičkami.

• Osmijanko (1)
  • Osmijanko (10)