Únia nevidiacich a slabozrakých Dňa 31.5.2022, na podnet pani učiteľky Labaškovej, nás svojou prednáškou potešila pani Mgr. Lenka Patyiová, vedúca krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska so sídlom v Trnave. Uvedená únia je celoslovenskou mimovládnou organizáciou, poskytujúcou sociálne služby ľuďom so zrakovým handicapom.

Pani Patyiová spolu s kolegyňami Mgr. Klaudiou Zacharovou (sociálna pracovníčka)  a Ivetou Orbánovou (sociálna poradkyňa) predstavili našim žiakom siedmeho ročníka spôsob svojej práce: formy poskytovania sociálnych služieb pre zrakovo znevýhodnených – slabozrakých a najmä úplne nevidiacich klientov.

Žiaci boli oboznámení s najčastejšími zrakovými ochoreniami, vyskúšali si pomocou simulačných okuliarov, aké to je vidieť so zeleným zákalom, šedým zákalom, poškodenou rohovkou či sietnicou. Veľkou výzvou bolo čítanie Braillovho písma, ku ktorému dostali „rýchlokurz“ a skúsili  súťažnou formou identifikovať aj  niekoľko slov (my však s abecedou pred sebou a odkrytými očami).

Ďalej nám pani pracovníčky predstavili používanie zvukových kompenzačných pomôcok či hier. Napr. ako si pripraviť horúci nápoj, zahrať si pexeso či skladať Rubikovu kocku a mnoho iného.

Veľmi zaujímavá bola chôdza s bielou palicou a pravidlá, ktorými sa nevidiaci pri jej používaní riadia či pomôcky na párovanie ponožiek.

Na záver sme mohli klásť zvedavé otázky, čím sme preukázali, že osud našich nevidiacich spoluobčanov nám nie je ľahostajný.

 • slabozraky (1)
 • slabozraky (10)
 • slabozraky (11)
 • slabozraky (12)
 • slabozraky (2)
 • slabozraky (3)
 • slabozraky (4)
 • slabozraky (5)
 • slabozraky (6)
 • slabozraky (7)
 • slabozraky (8)
 • slabozraky (9)
 

jún 2022
P U S Š P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti