Aktívny obrázok O tejto zaujímavej noci sme začali premýšľať už v septembri. S nadšením sme sa na ňu pripravovali. Čítali sme si rozprávky Hansa Christiana Andersena. Pozreli sme si ich sfilmované verzie na DVD. Na túto akciu sme sa začali čím ďalej, tým viac tešiť. Boli sme veľmi zvedaví, lebo niečo takéto sme na našej škole ešte nezažili.

Prišiel 4. apríl a o 17.00 hod sme sa stretli na školskom dvore ZŠ Mateja Bela. Pripravené sme mali karimatky, spacáky, baterky, pohodlné oblečenie. S rodičmi sme sa veselo rozlúčili.

 

Otvorila sa rozprávková brána a z ničoho nič sa ozval hlas ducha H. Ch. Andersena. Dozvedeli sme sa všetko o jeho ťažkom detstve. Dal nám návod, ako získať heslo tejto rozprávkovej noci, pretože len pomocou neho sme mohli začať hľadať poklad.

 

Získať heslo nebolo vôbec jednoduché. Na piatich stanovištiach sme si zmerali svoje sily. Za každú správnu odpoveď deti dostali jedno písmenko. Ich úlohou bolo správne usporiadať všetky získané písmená a poskladať z nich tajné slovíčko. Správna odpoveď bola Dánsko – krajina, v ktorej H. Ch. Andersen počas svojho života pôsobil.

 

Po súťažiach sme si v triedach pripravili karimatky a spacáky, aby sa nám dobre spalo. Spoločne sme sa vybrali do jedálne kde nás čakala výborná večera – pizza. To sme si pochutili! Keď sme si naplnili brušká, prešli sme do telocvične, kde nás čakala útulná obývačka, v ktorej sa to malo všetko odohrávať.

 

Napätie sa stupňovalo, až sme to nevydržali a hlasným skandovaním: “Herci, herci, herci!“ sme privolali našich milých hostí.

 

Prvým vzácnym prekvapením bol príchod našej pani riaditeľky Mgr. Magdalény Vajasovej, ktorá nám prečítala rozprávku - Princezná na hrášku. Ďalšiu rozprávku – Snehulienka, sme si vypočuli od Dušana Jamricha. Celá sála ani nedýchala. Pán Dušan Szabó nám pôsobivo prečítal - Statočného cínového vojačika a so zatajením dychom sme počúvali rozprávku - Cisárove nové šaty v podaní pani Jany Valockej, ktorá nás svojim prednesom očarila. Peter Kadlečík nám veľmi vtipne prečítal rozprávku Pastier svíň. Nasledovala rozprávka - Dievčatko so zápalkami v podaní Gertrúdy Korpičovej. Posledný z rozprávačov Martin Melo zaujal všetky deti s menej známou rozprávkou - Detské reči.

 

Medzi každým čítaním sme si výborne zatancovali.

 

Keď dočítal posledný herec, a v rozprávkovej obývačke nastala tma, prišlo nám to veľmi ľúto. Lenže, to už sme sa tešili na ďalšie dobrodružstvo – hľadanie pokladu. Každá trieda, vyzbrojená baterkami a s pomocou G. Korpičovej a hercov P. Kadlečíka a M. Mela prešla určenú trasu po školskom dvore. Bola to malá skúška odvahy, trochu sme sa aj báli, ale na konci cesty nás čakal sladký poklad.

 

S pokladom sme sa pobrali spať. Ale nešli sme domov. Bol to nezvyčajný spánok, lebo sa odohrával v školských triedach. Vliezli sme do spacákov, a potom, ako sme si s kamarátmi pošepkali všetky zážitky a tajomstvá, zaspali sme s pocitom, že tento zázračný výlet do rozprávky naozaj stál za to.

 

Ráno si po svoje ratolesti prišli rodičia , ale všetci pevne dúfame, že takáto rozprávková noc na našej škole nebola posledná.

 

„Bola to úžasná noc, vážený pán H. CH. Andersen!“

 

Hlavnou organizátorkou tohto projektu bola od začiatku až do konca pani učiteľka Mgr. Zuzana Csölleová, za čo jej patrí veľké poďakovanie.

 

Na realizácii tejto akcie sa tiež podieľali p. zástupkyňa Mgr. R. Bokorová a triedne učiteľky tretích ročníkov Mgr. M. Huttová, Mgr. D. Vašková, Mgr. J. Koleszárová, Mgr. A. Ásvanyiová a p.uč. Mgr. D. Kubincová

 

Autorky článku: Mgr. D. Vašková, Mgr. Z. Csölleová, Mgr. M. Huttová

 

Pozrite si fotogalériu.

Autori fotografií: M. Hutta, M. Huttová

september 2020
P U S Š P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti