Steve GislerV jedno októbrové ráno nás v škole prekvapil výnimočný človek z Anglicka, pán Steve Gisler. Hoci prišiel celkom nečakane, o to viac sme sa mu potešili. Prečo ho vlastne spomínam? Z jednoduchého dôvodu – k našej škole ho viažu nezabudnuteľné spomienky a veľmi rád sa sem vracia. Prvýkrát sa tu objavil ešte pred jedenástimi rokmi ako šofér legendárneho londýnskeho dvojposchodového autobusu, s ktorým dlhé roky brázdil cesty Európy. Navštevoval s ním školy v rôznych krajinách ako zamestnanec spoločnosti Education First, ktorá sa zaoberá vybavovaním jazykových pobytov v zahraničí pre deti, ale i pre dospelých.

No a jednou z jeho zastávok bolo aj mesto Šamorín, špeciálne naša škola ako jedna z mála škôl na Slovensku. Písal sa rok 2008. Už vtedy rád trávil čas s nami a ako sám hovorí, s takým srdečným prijatím, aké mu pripravili naši žiaci a učitelia, sa veru často nestretol. Aj preto na nás nezabudol a s niektorými bývalými žiakmi aj učiteľmi bol v kontakte po celé tie roky. Z tohto dôvodu sme boli nesmierne radi, že nás opäť poctil svojou návštevou. Zdržal sa tu celý týždeň a za ten čas obohatil hodiny anglického jazyka svojím pútavým rozprávaním takmer v každej triede na druhom stupni. Počas prestávok si zase so záujmom prezrel priestory školy, živo sa zaujímal o celkové dianie a podebatoval si s kolegami v zborovni. Bol dokonca nadšený z našej školskej stravy, aj keď jeho obľúbené bryndzové halušky neboli práve na jedálnom lístku v ten týždeň J. Mnohé deti ho aj popoludní stretávali na potulkách v meste a ako povedal, veľmi ho potešilo, keď ho spoznali a už diaľky naňho kričali „ Hello, Steve!“ O Angličanoch sa všeobecne hovorí, že sú konzervatívni a „suchí“, ale v prípade S. Gislera to vôbec neplatí. Veľmi rýchlo si získal priazeň všetkých svojou bezprostrednosťou a ochotou porozprávať svoj životný príbeh, ktorý bol veru pútavý a v mnohom motivujúci aj pre súčasnú mládež. Okrem iného mali deti možnosť počúvať jeho krásnu britskú výslovnosť, a tak zistiť, nakoľko rozumejú rodenému Angličanovi.  Hodiny s ním boli naozaj zaujímavé, keďže rád vtipkuje a ako sa ukázalo, rozumie si nielen s menšími, ale i staršími deťmi. Obdiv mládeže si získal aj tým, že sa „kamaráti “ s technológiami a sociálnymi sieťami, čo nie je celkom typické pre sedemdesiatnikov. V závere hodiny žiaci vždy dostali priestor na otázky, aby tiež mohli komunikovať. V niektorých triedach ich bolo neúrekom, a tak sa dozvedeli zopár „pikošiek“ aj z jeho súkromia. Prekvapilo ich, že ako 15 ročný sa musel vzdať svojho sna – hry na violončelo a namiesto toho musel ísť pracovať, keďže bol najstarší zo štyroch súrodencov a rodina súrne potrebovala peniaze. S veľkou láskou rozprával o svojich štyroch deťoch a dvoch vnúčatách, ktoré sú pre neho všetkým. Zabodoval aj svojimi zážitkami z ciest, keď so svojím autobusom s maximálnou rýchlosťou 60km/h zažil množstvo veselých, ale i nepríjemných situácií, ktorým musel čeliť. Vo voľnom čase si zase rád zajazdí na veľkej motorke. V mnohých krajinách si získal dobrých priateľov a ako sám hovorí, okrem angličtiny  využíval i nemčinu a francúzštinu, ktoré tiež ovláda. Dokonca sa sám naučil aj čo – to z taliančiny.  Snažil sa povzbudiť deti, aby sa čo najviac venovali štúdiu angličtiny a aby si uvedomili, akú majú výhodu, keď môžu voľne cestovať po svete. Bez znalostí jazykov to dnes skrátka nejde. To isté im dennodenne vštepujeme aj my, angličtinári a dúfame, že si naše slová zoberú k srdcu. Týždeň so Stevom však rýchlo uplynul a my mu aj touto cestu ďakujeme za čas, ktorý nám venoval a tešíme sa na ďalšie stretnutia v budúcnosti.

  • steve_1
  • steve_2
  • steve_3
  • steve_4
  • steve_5
  • steve_6
 

október 2021
P U S Š P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti