mdzDeň 8. marec je označený ako Medzinárodný deň žien vo väčšine kalendárov na svete.... Oslavujeme ho, ale väčšina z nás ani nevie, že kde a kedy tento sviatok vznikol. Určite si mnoho z Vás myslí, že je to len jeden zo starých komunistických sviatkov, ale nie je to tak. Poďme si trochu zaspomínať...

26. a 27. augusta 1910 v Kodani sa konala II. medzinárodná konferencia žien-socialistiek. Zúčastnilo sa jej 100 delegátok zo 17 krajín. Tu vznikol nápad, aby sa každoročne oslavoval deň boja žien za sociálne a politické zrovnoprávnenie, za medzinárodnú solidaritu, proti militarizmu a vojne. Na fixnom dátume sa však nedohodli, v ďalších rokoch mal byť vždy v poslednú februárovú nedeľu. 

Marcové pochody amerických robotníčok

V roku 1857 sa 8. marca vydali do ulíc New Yorku zamestnankyne z viacerých miestnych textiliek, v ktorom protestovali proti dvanásťhodinovému pracovnému času, pričom ich demonštráciu polícia potlačila údajne brutálnou akciou s množstvom zatknutých. Pozornosť celého sveta pritiahli aj udalosti z roku 1908, keď v tento marcový deň pochodovalo ulicami New Yorku už 15 000 žien z odevného priemyslu.  K žiadostiam o skrátenie pracovného času a vyššie platy pribudli aj politické požiadavky, najmä získanie volebného práva.

Už rok po kodanskej konferencii žien sa MDŽ oslavoval v Rakúsko-Uhorsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku, kde sa 19. marca zúčastnilo vyše milióna žien a mužov. K požiadavkám pribudlo aj právo žien vzdelávať sa v učňovských školách a právo na rovnaký plat za rovnakú prácu.

Petrohradské ženy žiadajú chlieb a mier

Roku 1913 sa demonštrácia v rámci akcií Socialistickej internacionály po prvý raz konala aj v Rusku. A práve tu je koreň ďalšej z tradícií spojených s konkrétnym dňom 8. marca. V zime 1917, keď už dva milióny ruských vojakov zahynuli na fronte a milióny ostatných trávili ďalšiu zimu mimo domova, petrohradské ženy zorganizovali svoju "tradičnú" demonštráciu, určenú na poslednú februárovú nedeľu. V ten rok pripadla na 23. február, čo je podľa nášho kalendára práve 8. marec. Hoci vodcovia "serióznych" organizovaných politických síl nepovažovali tento zimný termín za najvhodnejší na verejné demonštrácie, davy žien vyrazili do ulíc pod heslom Chlieb a mier. Akcia prerástla do niekoľkodňovej vlny verejných nepokojov a do generálneho štrajku. Do encyklopédií vošli ako februárová revolúcia. Cár Mikuláš II. dňa 25. februára 1917 abdikoval a vytvorila sa dočasná vláda s programom vybudovať v Rusku modernú parlamentnú demokraciu. Okrem iného rýchlo uzákonila všeobecné volebné právo, a to aj pre ženy. V povojnovom období komunistický svet redefinoval MDŽ v rámci boja proti kapitalizmu a boja za mier. 

Až v roku 1918 sa za oficiálny dátum oslavy MDŽ ustanovuje 8. marec. Dátum bol zvolený na počesť prvého organizovaného vystúpenia žien, robotníčok z krajčírskych a textilných dielní v New Yorku, 8. marca 1857 proti krutému vykorisťovaniu a diskriminácii.

OSN a ženské práva

Zakladajúca Charta OSN, podpísaná roku 1945 v San Franciscu, bola prvým globálne platným dokumentom, v ktorom bola rovnoprávnosť všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie, zahrnutá medzi základné ľudské práva. Z týchto dôvodov sa OSN rozhodla od roku 1975 usporadúvať spomienkové akcie, počas ktorých sa nehovorí len o počiatkoch hnutia za práva žien, ale i o bilancii za uplynulé obdobie. O celkovom vývoji v oblasti ženských práv, napríklad práva na vzdelanie, na zárobok, na nemrzačenie dievčat z dôvodu "tradície", na osobnú bezpečnosť, na výchovu detí a ďalších, ktoré zďaleka nie sú na celom svete samozrejmé.

Dúfam, že odo dnes Vy, ktorí ste tu budete vedieť, že oslavovať 8. marca znamená pripomínať si potrebu rovnosti príležitostí žien a mužov a predstaviť si svet, v ktorom si ženy a dievčatá môžu byť isté, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží...

Milé ženy, ženy matky, ženy manželky, ženy dcéry, ženy vnučky, prajeme vám, nielen kvôli ôsmemu marcu, ale z úcty k vám aby každý váš deň mohol byť pre vás sviatkom a potešením zo života.

Zdroj: historiarevue.sk

máj 2021
P U S Š P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti